Líbí se vám angoráci?

Ano (19 | 100%)
Ne (0 | 0%)
Jen trochu (0 | 0%)

Jaké barvy angoráků se vám líbí ?

Bílí (4 | 80%)
Strakatí (0 | 0%)
Jednobarevní (1 | 20%)
 
Chov
Angora je plemeno králíka, které je velice plodné. Rodí se 7 - 8 mláďat ve vrhu, ojedinělé není ani 9-10 mláďat. Samice jsou zpravidla dobrými matkami a o své mladé se dobře starají. Tady musím zdůraznit, že pokud chceme angoru připouštět, musíme tak učinit do jednoho měsíce po ostříhání, protože je-li srst již delší a samice si ji oškube na stavbu hnízda, vzniká velké riziko, že mláďata, která se v hnízdě pohybují, umotají z delší vlny provázek a na něm buď uškrtí, nebo si zaškrtí některou končetinu a ta odumře. Samici, která má před kocením srst delší než dva centimetry, raději tři dny před kocením ostříháme. Stačí srst zkrátit o jeden centimetr a jen na místech, kde se bude škubat, tedy břicho boky a pod krkem. 
Pokud nestihnete ani tuto úpravu, lze při kontrole hnízda po kocení vlnu nůžkami přestříhat a tím zamezit výše popsanému problému. 
Nejvhodnější jsou jarní vrhy, a to březen až duben. Dnešní chovatelé angor potřebují mláďata i ze zimních vrhů, tedy prosinec a leden. V chovu angor je to o to složitější, že jak bylo výše popsáno, samice musí být před připuštěním ostříhaná. To nám přidělává práci v tom, že musíme na noc kotce zakrýt. 
Při kocení se často chodím dívat a pokud by samice včas neuložila mladé do hnízda, udělám to raději sám. Velice rychle hynou, jsou-li opravdu velké mrazy. 
Většina chovatelů používá kotiště. Já osobně jsem tuto možnost také vyzkoušel, ale polovina mých samic se kotila v kotišti a polovina vedle. Z toho důvodu jsem kotiště přestal používat. V žádném však netvrdím, že jej nedoporučuji, je to na volbě a zkušenostech každého chovatele. 
Krmení kojících samic je také jednou z otázek, které si začínající chovatelé kladou. Tady musím zase upozornit, že je velkou chybou domnívat se, že když se samice okotí, musíme jí okamžitě navýšit krmnou dávku. Po okocení tedy podáváme stejnou dávku, jako když byla březí, teprve asi čtvrtý den po porodu začneme dávku mírně zvyšovat. 
Odstav mláďat
Mláďata angor se odstavují stejně jako ostatní mláďata králíků. Jedno pravidlo však máme navíc, mladé odstavujeme až po jejich prvním ostříhání. Nezažijí tak dvojí stres – odloučení od matky a pak první stříhání. 
Jak jsem již uvedl, rozdělujeme mladé po jednom do kotců, hlavně ty výstavní. 
Krmení odstavených mláďat se nijak neliší od doby, kdy byla ještě u matky, jen se úměrně zvyšuje dávka. Také je lepší krmit 2 x denně, protože mladí vyhazují zrní z misek, nebo ho znečistí močí a trusem.
Kolik zvířat si pro začátek pořídit? 
Pro naprostého začátečníka ji optimální kmen 1,2 tj. jeden samec a dvě samice (nepříbuzné). Chovatelé, kteří již mají zkušenosti hlavně se střiháním angor, si mohou pořídit kmen o velikosti 2,4. Musí ale počítat také s tím, že když každou samici připustí 2 x za rok a každá bude mít po 8 mláďatech, je třeba mít připravený dostatečný počet kotců pro odstavené mladé.  
Angory, se kterými počítáme na výstavy, musíme umístit každou zvlášť, aby nedocházelo ke znečištění vlny, jak po sobě a přes sebe skáčou. 
Doporučuji začínat s chovem angor na kmeni 1,2 a to z důvodu, aby si chovatel mohl zvyknout a naučit se stříhání angor. 
 Na závěr několik rad nejen pro chovatele angor    
-    Chovatele musí chov bavit a musí se mu věnovat s láskou.
-    Chovatel musí udržovat angory v dobrém zdravotním stavu a dodržovat zásady zoohygieny.
-    Chovatel musí pravidelně a poctivě očkovat proti moru a myxomatose.
-    Chovatel musí dbát na prostorné, suché a čisté ustájení.
-    Chovatel musí zvířata včas stříhat.
-    Chovatel musí pro chov používat jen zdravá a vyspělá zvířata.

Angora není o tolik složitější nebo náročnější než ostatní plemena. Každý chovatel si brzy zvykne a vytvoří si svůj vlastní systém. Odměnou mu bude krása a spokojenost angor. 
fotky Jarda 029.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one