Líbí se vám angoráci?

Ano (19 | 100%)
Ne (0 | 0%)
Jen trochu (0 | 0%)

Jaké barvy angoráků se vám líbí ?

Bílí (4 | 80%)
Strakatí (0 | 0%)
Jednobarevní (1 | 20%)
Ustájení
Budeme se držet toho, že jsme rozhodnuti chovat angory. První, co budeme řešit, je ustájení, tedy králíkárna. Angora je střední plemeno s váhou od 3,5 – 5 kg, nebude jí tedy stačit kotec o velikosti 50 x 50 cm. Já chovám angory v kotcích 70 x 80 cm a je to rozměr plně dostačující. 
Existují dva způsoby chovu - na dřevěných roštech a na podestýlce ze slámy. Já jsem vyzkoušel oba způsoby, mohu tedy uvést přednosti a nedostatky obou. Čištění kotců s rošty je snadné a postačí nám k tomu jen lopatka a smetáček. Trus jsem odklízel jednou týdně, nadzvedl rošt, pořádně vymetl na lopatu, zametl jsem i vrchní stranu roštů. Příjemný pocit z dobře odvedené a rychlé práce, nikde ani smítko. Další výhodou roštu je i to, že nemáme hromady hnoje, ale pouze jedno kolečko trusu. Jsou králíci, kteří jsou čistotní a svou potřebu konají do jednoho kouta, jinak celý kotec mají suchý. Další zvířata však mají kotec mokrý všude. V tomto případě je ale dost nepříjemné, že je angora na stále na roštech vlhkých od moči. Pokud je v plné vlně a chcete ji vystavovat, je problém se zažloutlou srstí a následně srážkou bodů na oceňovacím lístku. Nevýhodou je i to, že určitá část krmení, hlavně zrní a granule, propadávají pod rošty a tam už na ně králík nedosáhne. 
Byl jsem informován, že angory na roštech můžou být i v zimě, já osobně jsem měl ale pocit, že na podestýlce ze slámy jim bude určitě tepleji nebo alespoň příjemněji. S příchodem zimy jsem tedy vyndal rošty a nastlal slámu. Po měsíci jsem zjistil, že zažloutlá srst zmizela a i nášlapky jsou bílé. Tuto výměnu jsem ještě dvakrát opakoval (léto, zima), než jsem se rozhodl, že výhody chovu na slámě převažují a u ní jsem zůstal. Pokud se sláma udržuje čistá a suchá, nemám s čistotou srsti žádný problém. Před výstavou angoru pořádně vyčešu a můžeme jet. 
Je doporučováno postavit králíkárnu tak, aby směřovala nejlépe na východ. Ideální je ji umístit pod košatý strom, nejlépe ořech, který zajistí dostatečný stín v letních měsících a odpuzuje hmyz
fotky Jarda 017.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one