Líbí se vám angoráci?

Ano (19 | 100%)
Ne (0 | 0%)
Jen trochu (0 | 0%)

Jaké barvy angoráků se vám líbí ?

Bílí (4 | 80%)
Strakatí (0 | 0%)
Jednobarevní (1 | 20%)

Stříhání králíků

 Stříhání angor
Mladé angory se poprvé stříhají ve věku 2 - 2,5 měsíce. Z vlastní zkušenosti doporučuji stříhat co nejdříve, tj. v šesti týdnech. Chovatelé s dlouholetou praxí uvádějí, že pokud se angora nechá dlouho ve vlně (tj.tři a více měsíců), pomalu přestává žrát a to není žádoucí ani  u dospělých, natož pak u mláďat. Proto mláďata stříhám po 6 týdnech a také podle počasí. Stříhání se vždy po třech měsících opakuje. 
Střiž plánujeme podle výstav, které chceme obeslat. V jarních, letních a podzimních měsících si nemusíme s ostříhanou angorou dělat žádné starosti. Složitější je to v zimě. Tehdy musíme stříhat v době, kdy nejsou velké mrazy. Ostříhaná angora snese teplotu do -5°C, je-li její kotec řádně nastlán slámou a na dvířka se na noc přidá jutový pytel nebo kus starého koberce. Nedoporučuje se chránit kotec sklem nebo igelitem, aby se tam nedrželo vlhko, které králíkům škodí víc než zima. 
Optimální měsíce na stříhání angor jsou březen, květen, srpen a listopad. V listopadu ještě nejsou mrazy a v březnu většinou už zase nejsou mrazy nebo ne tak velké. 
Postup stříhání
Před stříháním angoru pořádně rozčešeme a vyčešeme ze srsti drobné nečistoty. Takto připravené zvíře postavíme na stůl vezmeme nůžky. Musí být opravdu ostré. Já používám nůžky chirurgické s mírně zvednutou a zakulacenou špičkou, to proto abych, králíka zbytečně nezranil. Začínám stříhat od ocasu nahoru po hřbetě a vždy v protisměru růstu srsti. Postupuji od hřbetu dolů k břichu a stříhám po malých řádcích, vždy ale proti směru růstu. Když mám tímto způsobem ostříhané obě strany, zvednu králíka a ostříhám mu břicho. Dále si sednu na židli, další židli si dám před sebe a natáhnu si na ni nohy. Zvíře položím na záda a jeho uši přidržím mezi koleny. Angora je velice klidné plemeno a na stříhání si velice dobře zvykne, neškube tedy sebou. Začnu stříhat přední končetiny a pod krkem, dostříhám břicho (tady si musí každý dát velký pozor u samic, aby je nestřihl do mléčné bradavky, u samců pak pozor na šourek a varlata, proto nechávám na břiše vlnu delší).  Nakonec dostříhám pánevní končetiny. Pro zručného střihače je to otázka asi 20 minut na stříhání jedné angory. Počítám-li, že budu angoru za tři měsíce vystavovat, nestříhám čelenku a vlnu na uších úplně až ke kůži, ale také ji nechám delší, na hlavě roste vlna pomaleji. Pozor, nikdy nestříhám, kam nevidím. 
S5000829.JPG
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one